Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 - 2025 jest kolejną edycją wieloletniego programu, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizację bibliotek. Ze względu na skalę oddziaływania, jest to jeden z największych programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Działania w ramach bieżącej edycji kontynuują sprawdzone metody popularyzacji czytania (takie jak zakup nowości książkowych, czy poprawa infrastruktury bibliotecznej), jak i odpowiadają na współczesne przemiany sposobów uczestnictwa jednostki w kulturze.

Nasze przedszkole realizuje powyższy program. W ramach realizacji Programu "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025" zrealizowano następujące zadania:

zakup książek będących nowościami wydawniczymi dla dzieci w wieku 3-6 lat- księgozbiór placówki wychowania przedszkolnego został uzupełniony o 101 książek i 1 audiobook - nowości wydawnicze, służą do realizacji zajęć dydaktyczno-wychowawczych, kółek zainteresowań i programów własnych nauczycieli w roku szkolnym 2022/2023.

Ponadto prowadzona jest bajkoterapia, zabawy terapeutyczne, zajęcia specjalistyczne (korekcyjno - kompensacyjne, wczesnego wspomagania rozwoju, logopedyczne, kształtujące kompetencje emocjonalno-społeczne) i aktywności dzieci z wykorzystaniem książek z kącików czytelniczych, które są systematycznie wzbogacane o nowości, które zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Zakup książek będących nagrodami książkowymi dla dzieci biorących udział w działaniach promujących czytelnictwo- 118 książek przeznaczonych na organizację:

Koła czytelniczego "Książka - zabawa, nauka, przygoda" realizowanego w grupie Tygrysków [ KOŁO ZAINTERESOWAŃ ]

Programu własnego "Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato!"- realizowanego w grupie 3-latków Pszczółek

Ogólnopolskiego Projektu "Mały Miś w świecie wielkiej literatury"- zakończono realizację I i II modułu w grupie 3-4 latków Żabek

W ramach promocji czytelnictwa zostały zorganizowane następujące wydarzenia i uroczystości:

Dzień Głośnego Czytania

Gminny konkurs plastyczny "Postacie z bajek"

Akcja z rodzicami pod hasłem "Rodzice czytają - dzieci słuchają"

Przedszkolny Punkt Wymiany Książek

Zajęcia edukacyjne z Biblioteką Miejską w Janowcu Wielkopolskim - dla wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym - dwa razy w miesiącu "Zwiedzanie świata z Małpką Kiki"

Wycieczka do Wągrowca na spektakl teatralny "Pinokio" Teatru "Artenes"

Quiz "Jaka to postać z bajki?" na Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Konkurs plastyczny "Ozdoba choinkowa na ludowo" - poznanie regionu pałuckiego

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami z wykorzystaniem audiobooka i książek z obrazkami [ ARTYKUŁ ]

Prezentacja dla społeczności Janowca Wielkopolskiego utworów o tematyce związanej ze Świętami Bożego Narodzenia - od 19 grudnia do 21 grudnia 2022r.:śpiewanie kolęd z uwzględnieniem gwary pałuckiej, recytacja utworów o tematyce bożonarodzeniowej [ MATERIAŁ WIDEO ]

Wszystkie zakupione książki

27.01.2023r. w ramach realizacji programu pt. "Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato" - po sąsiedzku odwiedziła nas mama Szymona, Pani Olgi Liberska.