INICJATYWY O CHARAKTERZE PROFILAKTYCZNYM ZORGANIZOWANE W PRZEDSZKOLU W OSTATNIMI CZASIE

Dziękujemy za wsparcie finansowe Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Janowcu Wielkopolskim, która zrefundowała w ostatnim czasie kilka inicjatyw o charakterze profilaktycznym w naszym Przedszkolu, tj.: "Poruszające Bajki o Emocjach” to program, który wspierał kompetencje emocjonalno-społeczne (radzenie sobie z trudnymi sytuacjami, nawiązywanie i utrzymywanie zdrowych relacji z rówieśnikami oraz komunikację własnych potrzeb i odczuć).

Dzieci zostały zapoznane z dwiema bajkami terapeutycznymi:

• bajka 1 "O niebieskowłosej dziewczynce, która nie wiedziała, co to są emocje"
  • bajka 2 "O Dyziu górniku , któremu ciężko było czekać na swoją kolej"

www.bajkioemocjach.pl

Ponadto były zorganizowane 2 godzinne spotkania dla rodziców i nauczycieli na temat emocji dzieci w wieku przedszkolnym, „pozytywnej dyscypliny” i zagadnień obejmujących trudne zachowania dzieci.

Kolejna inicjatywą były spotkania z dietetyczką Magdaleną Walkowiak pt. "Uczymy się jak jeść", która zaprezentowała podstawowe zasady odżywiania – łączenia produktów w czasie posiłków, przestrzegania zasad komponowania zdrowej kanapki.

www.facebook.com/magdawdietetyk

Zwieńczeniem działań profilaktycznych było spotkanie z mgr inż. technolog żywności i żywienia człowieka Karoliną Nieckarz na temat zdrowego żywienia - skierowane do rodziców podczas zebrania ogólnego, która przedstawiła sekrety zdrowej diety "7U" prof. Stanisława Bergera, czyli dobieranie do sporządzania posiłków produktów z różnych grup - zbożowych, mlecznych, białkowych, warzyw, owoców i tłuszczów, przez co dostarczamy organizmowi odpowiednie składniki pokarmowe i zapobiegamy różnym niedoborom.