Tydzień Daltoński

Dzień Czerwony jest dniem rozpoczynającym nasz kolorowy tydzień. Obfitował on w różne wspaniałe zabawy z kolorem czerwonym. Rozpoczęliśmy zabawy od rozwiązania "Czerwonych zagadek". Dzieci z ogromnym zaangażowaniem odgadywały nazwy czerwonych owoców.

Miały możliwość przypomnieć sobie losy dziewczynki - Czerwonego Kapturka, lecz w niecodziennej odsłonie, a mianowicie w postaci teatrzyka cieni. Przedstawioną historię oglądały z dużym zaciekawieniem. Kolejnym punktem wspólnych zmagań naszych wychowanków było wykonanie pracy plastycznej według instrukcji obrazkowej. Prace dobrane były do wieku i możliwości dzieci - "Jabłka w koszyku", "Jabłko", "Truskawka"– zabawa bardzo pracochłonna, ale za to jaki efekt - Prawdziwi artyści! Po zmaganiach plastycznych przyszedł czas na zabawę matematyczną "Policz pomidory" - dzieci ochoczo przeliczały pomidory, określały, które są mniejsze, a które większe, potrafiły ułożyć je od najmniejszego do największego okazu. Po dniu pełnym ciężkiej pracy nadszedł czas relaksu - bajka. Nasze pociechy z dużym zaciekawieniem śledziły losy "Małej czerwonej kurki". Dowiedziały się, że ciężka praca i dążenie do celu się opłaca. Dzień czerwony z pewnością na długo zapisze się w pamięci naszych pociech. Z niecierpliwością będziemy oczekiwali kolejnego ciekawego dnia, tym razem w kolorze niebieskim.

Dzień Niebieski w naszym przedszkolu wniósł wiele nowych i ciekawych doświadczeń dla dzieci. Po śniadaniu wszystkie grupy odbyły pieszą wycieczkę do ZUM - Wodociągi, aby z bliska przyjrzeć się skąd w kranie bierze się woda. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem przeprowadzały eksperymenty: "Deszczowa chmura" i "Ocean w butelce". Nakrętki przyniesione z domu dzieci wykorzystały do zabaw matematycznych, konstrukcyjnych oraz przestrzennych. W rywalizacji na wesoło z wykorzystaniem niebieskiej bibuły przedszkolaki rozwijały motorykę małą oraz zdolność radzenia sobie z porażką. Umiejętność kodowania przydała się przy rozwiązaniu dyktanda graficznego. Na podwieczorek dzieci miały okazję spróbować niebieską galaretkę, która wszystkim bardzo smakowała. Jutrzejszy dzień będzie obfitował w atrakcje w kolorze pomarańczowym.

Dzień Pomarańczowy. Dziś w naszym przedszkolu nie zabrakło pomarańczowych atrakcji. Z entuzjazmem dzieci przystąpiły do zrobienia pysznego soku marchewkowo- pomarańczowego. Wykonały zdrowe obrazki z marchewek i słodkich mandarynek, które później zostały zjedzone z apetytem. Uczestniczyły w różnych zabawach ruchowych i tanecznych. Frajdę sprawiły przedszkolakom także marchewkowe zadania matematyczne, dostosowane do wieku i możliwości dzieci. W wielu grupach została wykonana praca plastyczna - marchewka z papieru według instrukcji. Wszyscy świetnie się bawili podczas świętowania dnia Pomarańczowego. Czekamy na Dzień Zielony!

Dzień Zielony. "Grasz w zielone? - GRAM! Masz zielone? - MAM!" Dzień zielony za nami... Wiele atrakcji związanych z tą barwą towarzyszyło przedszkolakom od samego rana:

• zielone emocje,
  • zabawa "Gram w zielone",
  • zielone menu od Pana Kucharza,
  • zabawy przy wiosennych, "zielonych" piosenkach,
  • zielone ogródki w doniczkach.

Dzieci miały okazję sprawdzić, co się stanie, kiedy wymiesza się niebieską i żółtą farbę. Eksperymentowanie sprawiło wielką radość, tym bardziej, że własną barwę wykorzystały do stworzenia różnorodnych prac plastycznych. Odwiedził nas także wyjątkowy gość, Pan Leśniczy Leonard Malikowski, który podkreślił znaczenie natury, szanowania zieleni i dbania o czystość planety. Zaprezentował ciekawe eksponaty (np. poroża zwierząt, albumy przyrodnicze), dzięki czemu wywołał uśmiech i zaciekawienie wszystkich dzieci. Jak na prawdziwych badaczy przyrody przystało, miały miejsce obserwacje ptaków w ogrodzie z wykorzystaniem lornetki. Jutro ostatni dzień kolorowego tygodnia... Co przyniesie kolor żółty? Przekonamy się wkrótce.

Dzień żółty - kolor radości, ciepła i uśmiechu. Dziś był ostatni dzień Tygodnia Daltońskiego. Kolorowy tydzień zakończyliśmy następującymi atrakcjami:

• Żółte emocje,
  • "Iskierka radości" przekazana kolegom i koleżankom,
  • Zabawy zręcznościowe -w zespołach i parach- z wykorzystaniem żółtych piłek, balonów, szarf, kubeczków itp.,
  • Prace plastyczne: "Słońce", "Kaczuszka", "Pszczółki" wykonane różnymi technikami plastycznymi,
  • Zabawy słuchowe oraz utrwalające znajomość liter,
  • "Magiczne obrazki" zabawa z wykorzystaniem latarek,
  • "Pszczółki do ula"-zabawa matematyczna,
  • Posiłki w kolorze dnia przygotowane przez naszych cudownych kucharzy.

Ponadto rozmawialiśmy o zwierzętach o żółtych barwach. Oglądaliśmy bajkę "Pszczółka Maja", układaliśmy historyjkę obrazkową na podstawie wiersza Jana Brzechwy pt. "Kaczka Dziwaczka". Wiele śmiechu wywołały zabawy taneczne "Kaczuchy" czy tańce w parach do piosenki "Żółty kurczaczek". Degustacja żółtych warzyw, owoców czy miodu? Oczywiście to też przygotowaliśmy dla "odważnych" , którym nawet żółta cytrynka sprawiła wiele radości.