Ekologiczny ogród zmysłów rozkwitnie dla janowieckich przedszkolaków

Obchody Dnia Ziemi w Przedszkolu Samorządowym w Janowcu Wlkp. miały w tym roku wymiar szczególny. 22 kwietnia nastąpiło uroczyste otwarcie eko ogrodu Harmonia Natury, w którym najmłodsi mieszkańcy gminy będą rozwijać swoją aktywność poznawczą, rekreacyjną i edukacyjną w czterech strefach zmysłowych.

Janowieckie przedszkole rozkwita w każdym tego słowa znaczeniu. Już niebawem teren wokół niego w pełni oczaruje feerią barw i zapachów kwitnących kwiatów, drzew, krzewów miododajnych, łąki kwietnej oraz świeżych ziół. Placówka wzięła bowiem udział w konkursie Moja mała Ojczyzna, w którym przy wsparciu finansowym Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego im. Jana Kantego Steczkowskiego uzyskała 40.000 zł na aranżację terenu zielonego - ogrodu ziołowego, ogrodu dendrologicznego, ekologicznej ścieżki bosych stóp, ptasiego zakątka oraz łąki z hotelem dla owadów.

22 kwietnia efekt prac całej społeczności przedszkolnej został zaprezentowany licznie zaproszonym gościom. - Nie ukrywam, że zasadniczym elementem przy konstruowaniu tego projektu była inwestycja w leczenie u dzieci tzw. zespołu deficytu natury - przyznała pomysłodawczyni przedsięwzięcia dyrektorka przedszkola Elżbieta Kujawa. Zwróciła też uwagę na fakt, że w obecnej rzeczywistości dzieci są bardzo często przebodźcowane, mają zbyt mały kontakt z naturą, a to powoduje u nich m.in. problemy z koncentracją, nawiązywaniem relacji czy umiejętnością rozwiązywania sytuacji konfliktowych. Od teraz przedszkolaki będą sukcesywnie angażowane w rozwój i pielęgnację ogrodu, dzięki czemu w praktyce, a nie teorii nauczą się również czym jest poczucie odpowiedzialności.

Warto zaznaczyć, że ogród sensoryczny został wykonany przez pracowników placówki, nauczycieli, dzieci i ich rodziców - każdy miał wkład w jego powstanie. Pierwszy etap dotyczył planowania i realizacji makiet przestrzennych. Kolejny związany był z pracami w ogrodzie, które rozpoczęły się nie tak dawno, bo 6 kwietnia. Do wdrożenia w życie pozostanie jeszcze etap dydaktyczno-edukacyjny, zaś ostatnim z działań projektowych będzie Ekologiczny Piknik Rodzinny na powitanie lata. Wydarzenie zaplanowano na 21 czerwca.

Zanim dokonano uroczystego otwarcia zielonej oazy, w obecności gości nastąpiło podsumowanie konkursu plastycznego na makietę ogrodu, który koordynowała Aleksandra Tyrakowska. Łącznie zgłoszono 10 prac. W lutym komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęła grupa Tropicieli z wychowawczynią Moniką Sodkiewicz, drugie miejsce przyznano grupie Kotków z wychowawczynią Olgą Liberską, zaś trzecie grupie Wynalazców z wychowawczynią Sylwią Kusz. Wyróżnienie otrzymała ponadto praca rodzinna, wykonana przez Borysa Januszewskiego z grupy Motylków wspólnie z rodzicami.

Po nagrodzeniu laureatów nadszedł najbardziej wyczekiwany punkt programu - otwarcie ogrodu. Do uwolnienia czerwonej wstęgi zaangażowano zastępcę burmistrza Janowca Wlkp. Michała Werkowskiego oraz prof. UAM Renatę Michalak. W ten sposób do ogrodu mogły wlecieć cztery wesołe przedszkolne motylki.

Dyrektorka Elżbieta Kujawa dodatkowo zaprosiła obecnych na spacer wokół placówki, ponieważ w niemal każdym jej zakątku znajduje się skrawek ogrodu sensorycznego. Dzięki projektowi udało się zagospodarować i zazielenić całą wolną przestrzeń, którą będzie można podziwiać w pełni, kiedy wszystkie rośliny podrosną i zakwitną.

Po zakończeniu spaceru przyszedł czas na prezentację nowej części budynku przedszkola, która funkcjonuje od ubiegłego roku. Dzieci przygotowały natomiast dla swoich gości niespodziankę w postaci występu artystycznego pt. Cztery pory roku. Zwieńczeniem całości był poczęstunek - wiosenna deska obfitości.

[ GALERIA FOTO ] [ FILM ]

Justyna Kulpińska